ارتودنسی پیشگیری چه زمانی لازم است؟

0

بعضی اوقات زمانی که به پدر و مادری توصیه میکنیم که با یک متخصص ارتودنسی درمورد دندان های فرزند خود مشورت کنند، آن ها شوکه میشوند. “اما او هنوز 6 سالش است و دندانی های شیری خود را دارد –چرا باید الان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟”

سوال درستی است –برای اطمینان- اما تعداد زیادی از دندان پزشکان، متخصص های ارتودنسی و پدر و مادرها در کنار هم برای ایده ی ارتودنسی پیشگیری کار میکنند، چیزی که میتواند باعث صرفه جویی زیادی در زمان و پول شود.

چرا نیاز به ارتودنسی پیشگیری وجود دارد؟

ارتودنسی پیشگیری متخصص ها را قادر میسازد راهی برای شناسایی و رفع مشکلات دندان در کودکان داشته باشند، که اگر به اندازه ی کافی سریع انجام شود، از درمان های سخت و هزینه بر در آینده پیشگیری میکند.

وقتی کودک شما رشد میکند، ممکن است در هنگام یک معاینه ی معمولی توسط دندان پزشک مشکل های خاصی نمایان شوند. این مشکلات دندانی ممکن است شامل جفت بودن بیش از حد یا دور بودن دندان ها از هم، اوربیت، آندربیت، دندان اضافی، کم بودن دندان ها، اختلالات فک، دندان نابه جا و برجسته بودن دندان ها باشد، اما فقط به همین موارد محدود نمی شود. چه چیزی باعث ایجاد این نوع مشکلات میشود؟ ژنتیک، تغذیه ی ضعیف، آسیب، مکیدن شست، بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری های دندان همگی میتوانند باعث شروع مشکلات مربوط به ارتودنسی شوند.

چه نوع معیار های پیشگیرانه ای استفاده میشوند؟

پاسخ این پرسش متفاوت است و وابسته به موقعیت میباشد. برای مثال، افتادن زودتر دندان آسیا ممکن است نیازمند قرار دادن یک نگه دارنده ی فضا برای پر کردن و نگه داشتن جای دندان برای دندان دائمی باشد.

یک سربند که روزی 12 تا 15 ساعت بسته میشود و ممکن است بالا و پایین دندان آسیا را تراز نگه دارد.

اگر کودک شما انگشت شستش را می مکید، دستگاهی وجود دارد که میتواند ورود انگشت کودکتان به دهانش را مشکل کند و ادامه ی این عادتی که میتواند منجر به آسیب جدی شود را ناممکن سازد.

اولین جایی که از دندان دائمی ظاهر میشود، راس آن است. اگر مشکلی وجود داشت، از وسایلی میتوان استفاده کرد که این مشکل را تصحیح کند، این کار احتمالا نیاز به مراقبت های گسترده تر  و گران تر را کاهش می دهد.

ارتودنسی در کودکان

فواید مداخله زودرس اورتودنسی چه چیزهایی است؟

مداخله ی زودرس و درمان (در اوایل 7 سالگی) ممکن است از ایجاد مشکلات جدی تر، صرف زمان و هزینه پیشگیری کند و گزینه های درمانی با عوارض کمی را در دسترس قرار دهد.

هنگامی که بررسی دقیقی از کودک شما انجام شود و به وضوح مشخص گردد که مداخلات سریع ارتودنسی تضمین کننده است، ما شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهیم تا گزینه ی دوم و یا هر درمان پیشنهادی دیگری که ما نمیتوانیم در کلینیک مان آن را داشته باشیم را به شما ارائه دهد.

تشخیص سریع و درمان مشکل ارتودنسی پیشگیری به ما اجازه می دهد که:

  • مراقبت از دندان های پیش از خطر آسیب
  • بهبود بهداشت دهان و دندان که ممکن است در این مشکل نقش داشته باشد.
  • کمک به اعتماد به نفس کودک شما و یا پیشگیری از شوخی کردن همسالان او در مورد دندان هایش
  • کمک به رشد دندان دائمی در جای خودش برای پیشگیری از مشکلات جفت شدن یا دور شدن دندان ها از هم
  • پایش مستقیم رشد و توسعه ی فک

اگر به مشکلی در کودکم مشکوک شدم چه کنم؟

اگر به مشکلی مشکوک شدید، منتظر ماندن و امیدوار بودن به آن که خود به خود برطرف شود فایده ای ندارد. همچنین بیشتر اوقات شما میتوانید از وجود مشکل غافل باشید زیرا نمی توانید آن را مشاهده کنید.

چرا با یک دندان پزشک برای معاینه ی فرزندتان تماس نگیرید؟ این کار باعث آرام شدن ذهن شما یا ارائه ی پیشنهادهای لازم که برای اقدام مناسب ضروری هستند میشود و همچنین ممکن است شما را راهنمایی کنیم که چه کنید، این کار برای تمام نگرانی های شما مفید هستند، به خصوص نگرانی های مربوط به فرزندتان.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر زینب حسینیان متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر