برای تعیین نوبت می توانید با شماره های مطب تماس بگیرید

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیان, متشکل از دندانپزشکان متخصص می باشد که آماده ارائه تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، درمان ریشه و جراحی ریشه دندان ، دندان پزشکی ترمیمی زیبایی و اصلاح لبخند، جراحی فک و صورت و تشخیص بیماری ها و ضایعات دهانی و فک و صورت می باشد. کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیان ارئه دهنده بهترین خدمات دندانپزشکی زیبایی با استفاده از تجهیزات بروز دنیا می باشد.

درمان کیست دندان

بهترین روش تشخیص و درمان کیست دندان

باید مراقب کیست دندان یا دهان بود زیرا درد ناشی از این کیست ها می تواند بسیار شدید باشد. علاوه بر آن، این کیست ها می توانند به دندان های سالم متعددی آسیب رسانده و لبخند فرد را برای همیشه از بین ببرند.

کیست های دندانی مانند کیست دنتی ژروس یا فولیکولار، کیست پیلونیدال، کیست رادیکولار و کیست پری اپیکال می توانند خطرناک بوده و مختل کننده زندگی فرد باشند.

یک آبسه یا کیست پر از مایع، بسته به نوع و درجه شدت آن می تواند در نواحی بسیاری در اطراف دندان ها و استخوان فک فرد تشکیل شده و به بافت های نرم آسیب برساند.

خوشبختانه، در صورت تشخیص زود هنگام این کیست ها، می توان آن ها را به راحتی درمان کرد. لازم به ذکر است، بسته به نوع و پایداری کیست ممکن است نیاز باشد تا دندان کشیده شود.

کیست دندان چیست؟

کیست دندانی یک کیسه از جنس بافت و درون لثه است که موادی از خارج بدن در آن مانده اند. این کیست ها همگام با از بین رفتن مغز استخوان رشد می کند. همزمان با گسترش کیست دندان ، ساختار استخوانی اطراف آن یک فشار اضافی بر روی خود را احساس خواهد کرد. این فشار می تواند سبب خورده شدن استخوان و تضعیف آن شود. این وضعیت نیازمند درمانی مناسب در سریع ترین زمان ممکن می باشد.

انواع کیست دندان

انواع شایع کیست دندان

شایع ترین نوع کیست ها، کیست پری اپیکال است. این کیست همزمان با مرگ بافت مغز دندان رشد کرده و اغلب در اثر پوسیدگی دندان به وجود می آید. همچنین، آسیب می تواند وضعیت این مشکل را بدتر کند. مرگ بافت مغز استخوان به دلیل آزاد کردن سموم از نوک ریشه دندان سبب ایجاد التهاب می شود.

یک کیست فولیکولار نیز ممکن است در ناحیه دندان های عقل پایینی یا تاج دندان هایی که به درستی بیرون نیامده اند تشکیل شود. این مورد در اثر فشاری به وجود می آید که بر روی دندان در حال رشد وارد شده و سبب پاره شدن فولیکول می شود. این وضعیت مانع رسیدن جریان خون کافی به آن ناحیه می شود و می تواند در برخی موارد دندان را تضعیف کند.

تومور ادنتوژنیک کراتوسیستیک (KCOT) یکی دیگر از کیست هایی است که باید مراقب به وجود آمدن آن بود. این کیست معمولا در اطراف فک پایینی به وجود آمده، سبب التهاب شده و می تواند به نواحی حرکت کند که متعلق به دندان ها می باشند.

تومور ادنتوژنیک کراتوسیستیک بیش تر در نواحی رشد می کند که دندان در آن رشد کرده است.

چرا کیست دندان به وجود می آیند؟

یک کیست معمولی را می توان در نواحی ریشه دندان های مرده یا اطراف نواحی یافت کرد که دندان ها رشدی نامناسب دارند. کیست هنگامی به وجود می آید که در اطراف دندان مرده، باکتری رشد کند. گاهی اوقات، این وضعیت می تواند هنگامی به وجود آید که دندان به گونه ای که باید، از لثه بیرون نیامده است. این وضعیت مخصوصا مشکل مرتبط با دندان های عقل بوده و می تواند در برخی موارد نادر یک مشکل ژنتیکی نیز باشد.

تشخیص کیست دندان

کیست های دندانی با چشم غیر مسلح به سادگی دیده نمی شوند. ممکن است جهت شناسایی یک کیست، یک تصویر اشعه ایکس یا MRI نیاز باشد. رشد کیست در این ناحیه به آسانی تشخیص داده می شود. کیست باید هر چه زود تر تشخیص داده شود تا درمان مناسب آن آسان تر و بدون خطر رساندن آسیب بیش تر باشد.

تشکیل کیست دندان چه احساسی به همراه دارد؟

یک کیست دندان می تواند ایجاد کننده دردی شدید باشد. همچنین، می تواند سبب ایجاد تورم در ناحیه ای شود که در آن وجود دارد و این وضعیت می تواند سبب وارد شدن احتمالی فشار به دندان های دیگر و از بین رفتن سریع آن ها شود. این، به نوبه خود سبب آسان تر شدن ایجاد درد شدید در آن دندان ها و حتی پوسیدگی آن ها می شود.

مطلب مرتبط: خطرات درمان نشدن کیست دندان

آبسه دندان

درمان کیست دندان

درمان اندودنتیک (درمان کانال ریشه) می تواند برای درمان کیست ها استفاده شود. این درمان با خالی کردن مغز دندانی صورت می گیرد که عفونت کرده است. این کار جهت جلوگیری از ابتلا به عفونت های بیش تر انجام می شود. درمان اندودنتیک با استفاده از  یک ماده سوزن مانند و وارد کردن آن به ریشه دندان صورت می گیرد. این کار جهت هدف قرار دادن ناحیه ای است که کیست در آن قرار دارد. آن سوزن درون آن ناحیه رفته و محتویات کیست را به بیرون مکش می کند. این سوزن مواد خطرناکی را تخلیه می کند که به دندان آسیب می رسانند. بهترین مزیت این فرایند این است که روشی غیر تهاجمی بوده و نیازی به ایجاد هیچگونه برش شدیدی ندارد.

آیا جراحی مفید است؟

جراحی می تواند در از بین بردن استفاده شود. فرایند جراحی با باز کردن ناحیه ای در اطراف لثه صورت می گیرد که کیست در آن جا قرار دارد. این روش برای برداشتن کیست هایی استفاده می شود که بسیار عمیق و درون ناحیه فک قرار دارند و به آسانی نمی توان از طریق درمان اندودنتیک به آن ها دست یافت. این جراحی می تواند فرایندی دشوار است و از آن جایی که نیاز است تا لثه به خوبی التیام یابد، بهبودی از آن ممکن است تا هفته ها به طول انجامد. با این حال، در صورت جوابگو نبودن دیگر روش های برداشت کیست این روش باید موثر واقع شود. فرد جهت بررسی عدم رشد دوباره کیست به جلسات روتین چکاپ (بررسی) در آینده نیاز دارد.

فرد باید جلسات چکاپ (بررسی) مناسبی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که کیست ایمن بوده و مدیریت آن مشکل نخواهد بود.

آیا دندان باید کشیده شود؟

ممکن است مواقعی پیش آید که نیاز به کشیده شدن دندان باشد. این موارد زمانی رخ می دهند که درمان اندودنتیک یا یک روش جراحی دیگر پاسخگو نمی باشند. در چنین موردی، دندان باید به طور کلی کشیده شود. همچنین، ناحیه ای که کیست دندان در آن وجود داشته پاکسازی می شود و یک ترکیب مصنوعی استخوان به آن ناحیه اضافه می شود. این کار جهت پاک کردن تمامی بقایای کیست و جلوگیری از بروز مجدد آن صورت می گیرد.

فرایند برداشت کیست دندان باید به گونه ای انجام شود که اضافه کردن یک ایمپلنت در آینده ممکن باشد. انجام ایمپلنت زمانی انجام می شود که آن ناحیه التیام یافته و مشکلی مرتبط با ساختار فک وجود ندارد. فرد باید با دقت به چگونگی قرار دادن ایمپلنت به روش محتاطانه دقت کند.

آیا می توان از بروز کیست دندان پیشگیری کرد؟

می توان با داشتن یک روتین دندانی سالم از بروز کیست ها پیشگیری کرد. فرد باید دندان های خود را به صورت روزانه تمیز کرده و دندانی را که اعصاب آن مرده اند هر چه سریع تر درمان کند. نکته کلیدی، کسب اطمینان از تکثیر نشدن و عدم حضور باکتری در نواحی است که کیست می تواند تشکیل شود.

باید مواردی را که می توانند همراه با بروز کیست اتفاق افتند به یاد داشت. خطراتی که به همراه کیست های دندانی بروز می کنند می توانند شدید بوده و با گذشت زمان به فرد آسیب وارد کنند. باید اطمینان حاصل کرد که در صورت رشد یک کیست، هر چه سریع تر درمان آن صورت گیرد.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 دكتر سيدمحمد حسينيان متخصص جراحی و درمان ریشه دندان (اندودنتیست)


کلینیک دکتر حسینیان

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیان, متشکل از دندانپزشکان متخصص می باشد که آماده ارائه تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، درمان ریشه و جراحی ریشه دندان ، دندان پزشکی ترمیمی زیبایی و اصلاح لبخند، جراحی فک و صورت و تشخیص بیماری ها و ضایعات دهانی و فک و صورت می باشد.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
پوسیدگی دندان

پسرم 18 ماهش هست از حدود 4 پنج ماه بعد در آمدن دندونش ..دندون بالاش جلو کم ..ولی پشت مقدار زیاد سیاه شد ..فکر میکردم به خاطر قطره آهن هست. اخیرا دندون بالای کناری نوکش خرد شده . آیا سیاهی ها پو سیدگی هست ؟ برای اون دندون چیکار میشه کرد مشاهده پاسخ دکتر
2
پوسیدگی دندان کودک

سلام. پسر من شانزده ماهشه. تازگی متوجه شدم ۴ تا دندون جلوی بالا دچار پوسیدگی شده. نزدیک لثه ها زرد شدن و مینای دندان پایین اومده. میخاستم بدونم درمانی داره یا راهی برای پیشگیری بیشتر. مشاهده پاسخ دکتر
3
شکستگی دندان شیری

سلام دکتر پسرم ۲ سال و ۵ ماهه است بر اثر ضربه یه دندون جلوش شکسته به صورتی که از دور شبیه افتادست سه دندون دیگشم از نصفه شکسته .
راهکار و توصیه شما چیه ؟
مشاهده پاسخ دکتر
4
آبسه دندان عصب کشی شده کودکم

باسلام.دندان پسر۸ ساله ام دردمیکرد.دکترعصب کشی کرد ولی بعد شدیدا دردگرفته و آبسه کرده و لپش ورم کرده.آنتی بیوتیک هم اثرنکرد چکار کنیم خیلی بی تابی می کند.شب تا صبح گریه می کند.متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
5
جراحی دندان عقل

سلام ..خسته نباشید
من سه شنبه باید جراحی لثه انجام بدم برای رو کش دندان ....آیا این جراحی درد دارد؟
و اینکه مشکلی ندارد شنبه دندان عقل همون سمن رو بکشم
مشاهده پاسخ دکتر
6
آبسه دندان

سلام وقت بخیر
دکتر من 6سالست و 16تیر برای بسته شدن vcd آنژیو انجام دادن و تا 6ماه باید قرص آسپرین 80بخورن.متاسفانه 15روزی هست ک لثش آبسه کرده و ب دندان پزشک مراجعه کردیم چرک خشک کن دادن بعد از چند روز آبسه سر باز کرد و تخلیه شد دوباره باز آبسه کرده هرشب کلی چرک از لثش میاد دوباره روز بعد ورم و چرک
بخاطر شرایطش ک باید قبل کشیدن دندون 5روز آسپرین رو قطع کنیم میترسم قطع کنیم و خدایی نکرده لخته خون تو قلب بش دور اون جسم خارجی ک برا بستن vcd استفاده کردن
میش راهنمایی کنید منو تا دی ماه باید آسپرین بخور دخترم از طرفیم میترسم عفونت وارد خون بش
ممنون میشم راهنماییم کمید
مشاهده پاسخ دکتر
7
دندان

سلام
٢٧ ساله هستم از سن ١٩ سالگى درگير دندان ٦ بالا سمت چپ هستم اولش دچار پوسيدگى شد تقريبا ١سال بعد از درمان شروع به درد كرد بعد از اون دكتراى مختلف رفتم با وجود اينكه دندانم به عصب رسيده بود نه دكترى تشخيص ميداد نه عكس opg اين مشكل رو نشون ميداد نهايتا به پيشنهاد خودم دكترم عصب كشى كرد دندونم رو و وقتى دندونم رو تراشيد ديد حق با من بوده و دندونم به عصب رسيده بوده اما بازم درد دندونم نيفتاد پيش يه دكتر ديگه رفتم و گفت علائمى از خرابى دندون نمى بينه ولى همچنان دندون من درد ميكنه
مشكل چيه ؟ آيا كيست دندانى هستش ؟ چرا عكس opg چيزى نشون نميده
لطفا راهنمايى كنيد
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
8
تورم صورت کودک

سلامپسرم 4سالشه و چند وقتی بود دندون درد داشت که به متخصص کودکان مراجعه کردم یه شربت مترونیدازول و ایبوپرفن تجویز کردن الان صورت پسرم ورم شدید کرده و تب خیلی خفیفی داره دوباره به پزشک مراجعه کنم پیشنهاد شما چیه ؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
جاماندن تکه ای ازدندان شیری بعدازکشیدن

باعرض سلام وخسته نباشید
دندون شیری پسرم که6سالشه بشدت پوسیده بودطوری که یک طرف آن ازبین رفته بوددیده نمیشدفقط بادست سفتی آن احساس میشدکه دندان است طرف دیگردندون وجودداشتومدام آبسه میکرددندون پزشک بردم دندونشودراوردم بعدا متوجه شدم یک طرف که دندون دیده نمیشدجامونده حالا نگرانم که براش مشکلی بوجودبیاره آیامشکلی داره؟دندون آسیای بالا بود لطفا راهنماییم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
هزینه پر کردن دندان

سلام خسته نباشید هزینه پر کردن دندان رو میخواستم مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه