برای تعیین نوبت می توانید با شماره های مطب تماس بگیرید

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیان, متشکل از دندانپزشکان متخصص می باشد که آماده ارائه تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، درمان ریشه و جراحی ریشه دندان ، دندان پزشکی ترمیمی زیبایی و اصلاح لبخند، جراحی فک و صورت و تشخیص بیماری ها و ضایعات دهانی و فک و صورت می باشد. کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیان ارئه دهنده بهترین خدمات دندانپزشکی زیبایی با استفاده از تجهیزات بروز دنیا می باشد.

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

کلینیک دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

بسیاری از افراد از جمله کودکان از دندانپزشکی می‌ترسند و همین عامل آن‌ها را از مراجعه به دندانپزشکی برای مراقبت از دهان و دندان باز می‌دارد. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی برای کاهش ترس و اضطراب و یا به دلیل سن خیلی پایین کودک مورد استفاده قرار می گیرد.

با شنیدن نام بیهوشی ممکن است برخی والدین احساس نگرانی کنند. پزشکان معمولا برای انجام کارهای طولانی، پیچیده و یا به دلیل استرس و سن پایین کودک از بیهوشی کمک می گیرند. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یک روش بسیار امن است که والدین می توانند با حفظ آرامش خود و کودکشان بهترین نتیجه را از آن دریافت کنند.

بیهوشی به همراه داروهای دیگر باعث تسکین بیمار در طول فرآیند دندانپزشکی می‌شود. همچنین یکی دیگر از مزایای این بیهوشی‌ ها عدم احساس درد توسط بیمار است؛ اما بسیاری از بیماران بیهوشی دندانپزشکی را با بیهوشی عمومی اشتباه می‌گیرند درحالی‌ که هر کدام دارای تفاوت‌ های بسیاری هستند. از این‌ رو در این نوشتار سعی می‌کنیم تا نگاهی اجمالی به مزایا و معایب هر کدام داشته باشیم.

انواع روش های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی به دو روش قابل انجام است ،بیهوشی کامل و آرامبخشی  IV (کودک در این حالت نیمه بیدار است و  این روش برای مواقعی است که روند درمان زمان کمی احتیاج داشته باشد  ) ، باید توجه داشت که ترجیح متخصصین بیهوشی ،بیهوشی کامل  است زیرا به ریه ها آسیب وارد نمی شود ولی در آرامبخشی ممکن است ریه ها اسپاسم پیدا کنند و در آینده برای کودک ضرر داشته باشد.

شیار پوش دندان کودک

 1) آرامبخشی با IV

یکی از روش های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی آرامبخشی با IV است که از طریق رگ وارد بدن می‌شود که باعث تأثیر فوری دارو می‌شود. از آنجا که این نوع بیهوشی از طریق رگ‌ ها وارد بدن می‌شود، دندان‌ پزشک می‌تواند میزان موردنیاز آن را طی جلسه درمان تنظیم کند. از این‌ رو به جهت تنظیم کردن میزان مورد استفاده، سطح عوارض و خطرات ناشی از آن به حداقل می‌رسد. برخی بیماران ممکن است با آرامبخشی با IV به‌ طور کامل بی‌هوش باشند درصورتی‌ که بعضی ممکن است در حالت نیمه هوشیار باشند.

مزایای آرامبخشی با IV

برخی از مزایای آرامبخشی با IV دندانپزشکی عبارت‌اند از:

1) سطح بالا بی‌حسی

در مقایسه با بی‌حسی‌های دهانی، IV از سطح بالا بی‌حسی برخوردار است.

2) تأثیر آنی

به‌محض تزریق آن تأثیر خود را نشان می‌دهد درحالی‌که بی‌حسی‌های دهانی برای اثر مدتی زمان می‌برد.

3) زمان بازیابی سریع

زمان بازیابی IV در مقایسه با بی‌حسی‌های دهانی بسیار سریع‌تر است.

4) استفاده در مورد اضطراب شدید

افرادی که دارای سطح اضطراب بالایی هستند، میزان بیشتری از این نوع بیهوشی را دریافت می‌کنند.

5) فراموشی

یکی از عوارض داروهای آرامبخشی با IV، فراموشی کوتاه‌مدت است به‌طوری‌که فرد چیزی از زمان عمل به خاطر ندارد.

6) هوشیاری بیماری

بیمار در طول فرایند درمان ممکن است هوشیار باشد و به همین دلیل برای آن دسته از افرادی که بیهوشی‌ های کامل برای ایشان مضر است می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

2) بیهوشی عمومی

بیهوشی‌ های عمومی از طریق استنشاق گاز مخصوص و تزریق ماده بیهوشی به داخل رگ انجام می‌شود. این نوع بیهوشی فرد را به‌ طور کامل بی‌هوش می‌کند و وی هیچ‌ گونه دردی در زمان عمل جراحی احساس نمی‌کند.

بیهوشی عمومی برای چه زمانی است؟

از آنجا که آرامبخشی با IV و استفاده از روش‌های بیهوشی دیگر امروزه در زمینه دندانپزشکی کاربرد دارد، بیهوشی عمومی برای برخی موارد کاربرد ندارد. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی عمومی اما در برخی موارد همچنان توصیه می شود. این موارد عبارت‌ اند از:

  • در صورت مقاومت بدن نسبت به آرامبخشی با IV و استفاده از روش‌ های بیهوشی دیگر، استفاده از بیهوشی‌های عمومی توصیه می‌گردد.
  • در موارد نادری که سطح استرس و اضطراب فرد بسیار بالا باشد ممکن برای عمل دهان از بیهوشی‌ های عمومی استفاده شود.
  • برای عمل‌های جراحی شدید دندان مانند کشیدن دندان عقل، استفاده از بیهوشی‌های عمومی گزینه مناسبی است.
  • بیهوشی‌های عمومی همچنین ممکن است در مورد انواع مختلفی از جراحی‌ های دندان نیز به کار رود.
  • طولانی بودن زمان درمان دندانپزشکی

برخی والدین نسبت به بیهوشی عمومی مقاومت می کنند و بسیاری از متخصصین برای اینکه والدین بهتر درمان تحت بیهوشی را بپذیرند به آنها روش هایی بجز بیهوشی عمومی را پیشنهاد می دهند ، درحالیکه متخصصین بیهوشی مخالف این روش ها برای درمان دندانپزشکی طولانی هستند(مگر اینکه درمان دندانی یک ربع طول بکشد) و در صورت طولانی بودن روند درمان بیهوشی عمومی پیشنهاد می شود.

برای بسیاری از بیماران استفاده از آرامبخشی با IV بهترین گزینه در زمان مراجعه به دندانپزشکی است اما توصیه می‌شود پیش از اقدام به این عمل با پزشک خود در مورد شرایط خود گفتگو کنید.

 

برای پرسش از دکتر درباره دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر زینب حسینیان متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

 


کلینیک دکتر حسینیان

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیان, متشکل از دندانپزشکان متخصص می باشد که آماده ارائه تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، درمان ریشه و جراحی ریشه دندان ، دندان پزشکی ترمیمی زیبایی و اصلاح لبخند، جراحی فک و صورت و تشخیص بیماری ها و ضایعات دهانی و فک و صورت می باشد.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
هزینه پر کردن دندان

سلام خسته نباشید هزینه پر کردن دندان رو میخواستم مشاهده پاسخ دکتر
2
بیهوشی کودک

سلام
واقعا واقعا بیهوشی برای بچه دو سال و نیم با وزن ۱۱ کیلو ضرر نداره.
البته دندوناش به خاطر شیر شب همه پوسیده و دندان های جلو هم ریخته..
میشه بفرمایید حدود هزینه ها رو برای بیهوشی و درمان
ممنون از پاسخ شما
مشاهده پاسخ دکتر
3
آبسه دندان کودک

سلام
دخترم دو سال و نه ماه و یازده کیلو وزن داره.
به خاطر آبسه دندانش و تب به دندانپزشک مراجعه کردم و آموکسی سیلین و ایبوپروفن تجویز کرد.
پس از پنج روز مصرف آنتی بیوتیک همچنان آبسه وجود داره.
آیا باید کامل آبسه از بین بره و بعد افدام به کشیدن دندان کرد یا خیر
و اینکه دکتر گفته باید بیهوش بشه و داخل بیمارستان مداوا بشه
آیا بیهوشی برای بچه به این سن ضرر نداره؟
پرحرفی کردم
ببخشید
ممنون میشم پاسخ بدید
مشاهده پاسخ دکتر
4
عصب کشی دندان

سلام خسته نباشید ، من دیروز عصب کشی کردم تا چن ساعت پیش هیچ دردی نداشتم ولی الان یه احساسی روی لثه دارم مثل خارش لثه دندونم یکم سفید شده آیا احتمال عفونت وجود داره..باید چه دارویی بخورم ... مشاهده پاسخ دکتر
5
ابسه دندان

سلام دکتر پسر من ۴سالش هست دیشب درد شدید دندان داشت وتب بعداز ۱۰ ساعت یک طرف لپش که درد داشت ورم کرد ومن پیش دکتر بوردم امپول پنسلین داد با شربت پنسلین ۲۵۰ با ایبوپروفن ورم کم نشده چقدر طول میکشه که به حالت خودش برگرده ممنونم اگه راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
کشیدن دندان عقل پایین سمت راست

سلام اقای دکتر من دندانم نیاز به جراحی داره میخواستم بدونم چقدر هزینه بر میداره برای کشیدنش ممنون میشم ادرس مطب یا شماره ای از مطب بدید که بتونم تماس بگیرم مشاهده پاسخ دکتر
7
خراب شدن دندان شیری

کودک ۵/۵ ساله دارم که یکی ازدندان های شیری فک بالا همان دندانهایی که اول میرویند دچار پوسیدگی شده تا حدی که دندان کامل از بین رفته وتنها ریشه به جای مانده از دور گویا دندان افتاده و کودک هیچ دردی یا تورم در لثه ندارد آیا این مسئله می تواند به دندان دائمی آسیب برساند؟ مشاهده پاسخ دکتر
8
تهوع و رفلکس بالا در زمان دندانپزشکی

با سلام و عرض خسته نباشید .
بنده در زمان دندانپزشکی دارای رفلکس بالا هستم و دچار تهوع شدید می شوم خواهشمندم راه حلی ارائه فرمائید . با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
9
ضایعه ریشه دندان

با سلام من چندین سال پیش دندونمو عصبکشی کردم و تازه بعد این مدت متوجه شدم انتهای دندونم یه ضایعه بوده که اونو واسم خارج کردن ولی ضایعه رو واسه پاتولوژی ندادن که بفرستم اگه ضایعه بدخیم بود با خارج کردنش مشکل حل شده؟ نیازی به بررسی بیشتر جهت پخش بودن بدخیمی در بدن نیست؟
واینکه بعد دو هفته احساس میکنم هنوز لثه اون ناحیه جراحی متورم هست آیا طبیعیه تورمش؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
ارتودنسي

سلام خواستم بدونم بهترين زمان براي ارتودنسي دندون پسرم چند سالگي است؟ مشاهده پاسخ دکتر