برای تعیین نوبت می توانید با شماره های مطب تماس بگیرید

  • ۰۲۱٢٢٥٧٦٣٦٤-۰۹۲۱۳۳۷۳۴۳۹
دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

کلینیک دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

بسیاری از افراد از جمله کودکان از دندانپزشکی می‌ترسند و همین عامل آن‌ها را از مراجعه به دندانپزشکی برای مراقبت از دهان و دندان باز می‌دارد. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی برای کاهش ترس و اضطراب و یا به دلیل سن خیلی پایین کودک مورد استفاده قرار می گیرد.

با شنیدن نام بیهوشی ممکن است برخی والدین احساس نگرانی کنند. پزشکان معمولا برای انجام کارهای طولانی، پیچیده و یا به دلیل استرس و سن پایین کودک از بیهوشی کمک می گیرند. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی یک روش بسیار امن است که والدین می توانند با حفظ آرامش خود و کودکشان بهترین نتیجه را از آن دریافت کنند.

بیهوشی به همراه داروهای دیگر باعث تسکین بیمار در طول فرآیند دندانپزشکی می‌شود. همچنین یکی دیگر از مزایای این بیهوشی‌ ها عدم احساس درد توسط بیمار است؛ اما بسیاری از بیماران بیهوشی دندانپزشکی را با بیهوشی عمومی اشتباه می‌گیرند درحالی‌ که هر کدام دارای تفاوت‌ های بسیاری هستند. از این‌ رو در این نوشتار سعی می‌کنیم تا نگاهی اجمالی به مزایا و معایب هر کدام داشته باشیم.

انواع روش های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی به دو روش قابل انجام است ،بیهوشی کامل و آرامبخشی  IV (کودک در این حالت نیمه بیدار است و  این روش برای مواقعی است که روند درمان زمان کمی احتیاج داشته باشد  ) ، باید توجه داشت که ترجیح متخصصین بیهوشی ،بیهوشی کامل  است زیرا به ریه ها آسیب وارد نمی شود ولی در آرامبخشی ممکن است ریه ها اسپاسم پیدا کنند و در آینده برای کودک ضرر داشته باشد.

شیار پوش دندان کودک

 1) آرامبخشی با IV

یکی از روش های دندانپزشکی کودکان با بیهوشی آرامبخشی با IV است که از طریق رگ وارد بدن می‌شود که باعث تأثیر فوری دارو می‌شود. از آنجا که این نوع بیهوشی از طریق رگ‌ ها وارد بدن می‌شود، دندان‌ پزشک می‌تواند میزان موردنیاز آن را طی جلسه درمان تنظیم کند. از این‌ رو به جهت تنظیم کردن میزان مورد استفاده، سطح عوارض و خطرات ناشی از آن به حداقل می‌رسد. برخی بیماران ممکن است با آرامبخشی با IV به‌ طور کامل بی‌هوش باشند درصورتی‌ که بعضی ممکن است در حالت نیمه هوشیار باشند.

مزایای آرامبخشی با IV

برخی از مزایای آرامبخشی با IV دندانپزشکی عبارت‌اند از:

1) سطح بالا بی‌حسی

در مقایسه با بی‌حسی‌های دهانی، IV از سطح بالا بی‌حسی برخوردار است.

2) تأثیر آنی

به‌محض تزریق آن تأثیر خود را نشان می‌دهد درحالی‌که بی‌حسی‌های دهانی برای اثر مدتی زمان می‌برد.

3) زمان بازیابی سریع

زمان بازیابی IV در مقایسه با بی‌حسی‌های دهانی بسیار سریع‌تر است.

4) استفاده در مورد اضطراب شدید

افرادی که دارای سطح اضطراب بالایی هستند، میزان بیشتری از این نوع بیهوشی را دریافت می‌کنند.

5) فراموشی

یکی از عوارض داروهای آرامبخشی با IV، فراموشی کوتاه‌مدت است به‌طوری‌که فرد چیزی از زمان عمل به خاطر ندارد.

6) هوشیاری بیماری

بیمار در طول فرایند درمان ممکن است هوشیار باشد و به همین دلیل برای آن دسته از افرادی که بیهوشی‌ های کامل برای ایشان مضر است می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی

2) بیهوشی عمومی

بیهوشی‌ های عمومی از طریق استنشاق گاز مخصوص و تزریق ماده بیهوشی به داخل رگ انجام می‌شود. این نوع بیهوشی فرد را به‌ طور کامل بی‌هوش می‌کند و وی هیچ‌ گونه دردی در زمان عمل جراحی احساس نمی‌کند.

بیهوشی عمومی برای چه زمانی است؟

از آنجا که آرامبخشی با IV و استفاده از روش‌های بیهوشی دیگر امروزه در زمینه دندانپزشکی کاربرد دارد، بیهوشی عمومی برای برخی موارد کاربرد ندارد. دندانپزشکی کودکان با بیهوشی عمومی اما در برخی موارد همچنان توصیه می شود. این موارد عبارت‌ اند از:

  • در صورت مقاومت بدن نسبت به آرامبخشی با IV و استفاده از روش‌ های بیهوشی دیگر، استفاده از بیهوشی‌های عمومی توصیه می‌گردد.
  • در موارد نادری که سطح استرس و اضطراب فرد بسیار بالا باشد ممکن برای عمل دهان از بیهوشی‌ های عمومی استفاده شود.
  • برای عمل‌های جراحی شدید دندان مانند کشیدن دندان عقل، استفاده از بیهوشی‌های عمومی گزینه مناسبی است.
  • بیهوشی‌های عمومی همچنین ممکن است در مورد انواع مختلفی از جراحی‌ های دندان نیز به کار رود.
  • طولانی بودن زمان درمان دندانپزشکی

برخی والدین نسبت به بیهوشی عمومی مقاومت می کنند و بسیاری از متخصصین برای اینکه والدین بهتر درمان تحت بیهوشی را بپذیرند به آنها روش هایی بجز بیهوشی عمومی را پیشنهاد می دهند ، درحالیکه متخصصین بیهوشی مخالف این روش ها برای درمان دندانپزشکی طولانی هستند(مگر اینکه درمان دندانی یک ربع طول بکشد) و در صورت طولانی بودن روند درمان بیهوشی عمومی پیشنهاد می شود.

برای بسیاری از بیماران استفاده از آرامبخشی با IV بهترین گزینه در زمان مراجعه به دندانپزشکی است اما توصیه می‌شود پیش از اقدام به این عمل با پزشک خود در مورد شرایط خود گفتگو کنید.

 

برای پرسش از دکتر درباره دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر زینب حسینیان متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

 

دیدگاه خود را بنویسید