کیست دندان؛ علت، انواع، درمان و پاسخ بسیاری ابهامات دیگر

24,183

کیست  دندان ، حفره های تو خالی شبیه کیسه است که حاوی مایع یا هوا بوده و معمولاً بدون علامت می باشند، مگر وقتی که عفونی شوند. این کیست ها معمولا در نتیجه یک دندان مشکل دار و یا بافت های آسیب دیده لثه ایجاد می شوند. گاهی اوقات کیست ها خیلی بزرگ شده و باعث ایجاد تورم در استخوان می شوند.

این کیست های کوچک جیب مانند ممکن است استریل بوده و یا حاوی مواد عفونت زا باشند. حال اگر این کیست دندان در استخوان فکی صورت باشد باعث تورم در استخوان فک و لق شدن دندان ها می شوند.

علت به وجود آمدن کیست دندان

کیست ها به دو علت به وجود می آیند:

1- یا منشأ تکاملی

به این معنی که در حین تشکیل اجزای بدن در دوران جنینی به علت ایجاد یکسری اختلالات، کیست ها به وجود می آیند.

2- با منشأ التهابی

به این صورت که به علت پوسیدگی های شدید دندانی و یا ضربه هایی که به دندان وارد می شود، این کیست ها به وجود می آیند.

انواع کیست دندان

انواع کیست دندان و لثه

# کیست های اطراف ریشه دندان

این کیست ها در انتهای ریشه های دندان ها تشکیل می شوند که علت تشکیل آنها عفونت دندان می باشد. با پیشرفت پوسیدگی در دندان، پوسیدگی به عصب رسیده و باکتریها و میکروب های پوسیدگی زا به عصب دندان حمله کرده و باعث تشکیل عفونت در ریشه دندان می شوند. پس از مدتی این عفونت ها از انتهای ریشه خارج شده و به بافت های اطراف ریشه منتقل می شوند. در صورتی که درمان ریشه توسط متخصص درمان ریشه (اندو) انجام شود، این عفونت از دندان خارج شده و احتمال تشکیل ضایعه از بین می رود. اما، اگر این عفونت در دندان باقی بماند، رفته رفته باعث تشکیل کیست در اطراف ریشه دندان می شود و با بزرگ شدن این کیست در اطراف ریشه، استخوان های اطراف دندان دچار خوردگی می شود و ضایعه ای بزرگ را در فک به وجود می آورد.

# کیست های اطراف دندان های رویش نیافته

این کیست ها معمولا اطراف دندان های عقل ایجاد می شوند و باعث از بین رفتن استخوان فک در اطراف دندان عقل می شوند، که در صورت مشاهده این کیست ها در رادیوگرافی، دندان عقل باید کشیده شود. گاهاً در کودکان در حدود سنی 7 تا 8 سال این کیست ها ممکن است اطراف جوانه های دندان های دائمی رویش نیافته به وجود آیند و باعث تخریب استخوان فک در کودک شوند و به مرور زمان باعث نازک شدن استخوان فک و شکستگی فک شود.

به همین دلیل، جهت جلوگیری از این مشکل، در سنین 7-8 سالگی متخصص دندانپزشکی کودک و نوجوان دستور گرفتن یک رادیوگرافی از تمام فک (مثل OPG یا پانورامیک) را داده و تمام این خطرات ناشی از ایجاد کیست در فک کودک را بررسی می کند. این رادیوگرافی پانورامیک علاوه بر تشخیص وجود کیست در فک کودک، تعداد جوانه های دندانی و یا وجود دندان های اضافی را در فک به ما نشان می دهد.

# کیست های رویش دندان

این کیست ها معمولا در کودکان زیر 2 سال به وجود می آید. این کیست ها هنگام رویش دندان، روی لثه کودک ایجاد شده و یک تورم آبی رنگ (کبود رنگ) را روی لثه به وجود می آورد. معمولا والدین با دیدن این کیست ها در دهان کودک خود، بسیار نگران می شوند. در حالیکه، این کیست ها جای هیچ گونه نگرانی نداشته و پس از رویش دندان، از بین می روند.

# کیست های باقی مانده

علت به وجود آمدن این کیست ها این است که اگر دندان ها در اثر پوسیدگی دچار عفونت در اطراف ریشه شود با کشیدن دندان این عفونت باید همراه با ریشه دندان خارج شود و اگر این عفونت در برخی موارد در فک باقی بماند تبدیل به کیست شده و تورم در فک به وجود می آورد.

# کیست دندان عصب کشی شده

گاهی در صورت درمان ریشه (عصب کشی) ناقص، عفونت دندانی به طور کامل از بین نمی رود. به همین دلیل، توصیه می شود جهت درمان ریشه کامل و تخصصی به متخصص درمان ریشه مراجعه شود. گاهی ممکن است کیست هایی که در انتهای ریشه های دندانی به وجود میآیند حتی با درمان ریشه از بین نرفته و فقط باید توسط جراحی، کیست دندان خارج شود. توجه داشته باشید که با مراجعه به متخصص درمان ریشه و گرفتن رادیوگرافی از دندان درمان ریشه شده، می توانید از عدم وجود کیست در انتهای ریشه دندانتان مطمئن شوید.

# کیست دندان عقل نهفته

به طور کلی دندان های نهفته در فکین، ممکن است به کیست تبدیل شوند. به همین علت باید از دندان های نهفته هر 6 ماه یکبار رادیوگرافی گرفته شود تا از عدم ایجاد کیست مطمئن شد. در صورت ایجاد کیست دور دندان های نهفته، باید توسط جراح فک و صورت، کیست به همراه دندان نهفته خارج شود.

دندان دهانی عصبی

آیا کیست دندان خطرناک است؟

کیست های دندانی معمولا بدون درد بوده و به آرامی بزرگ می شوند و استخوان فک را به آرامی تخریب می کنند و حفراتی را در فک به وجود می آورند. این کیست ها با احتمال خیلی کمی به بدخیمی تبدیل می شوند. کیست ها به تدریج به علت ایجاد حفرات در فک و بزرگ شدن این حفره، استخوان فکی ضعیف شده و باعث شکستگی استخوان می شود. بنابراین با تشخیص این کیست ها، باید از فک خارج شوند و محتوای آنها نمونه برداری شده و به پاتولوژی فرستاده شود.

آیا کیست یک نوع عفونت است؟

خیر- کیست ها عفونت نیست ولی می توانند پس از مدتی عفونی شوند. این کیست ها معمولا بدون درد بوده و در صورت عفونی شدن کیست دندان ، دردناک می شوند.

جوش های چرکی روی لثه چیست؟

وقتی عفونت از ریشه دندان خارج می شود، لثه را سوراخ کرده و وارد بافت لثه ای اطراف دندان شده و به صورت چرک از لثه خارج می شود. به این جوش های چرکی روی لثه، آبسه دندانی گفته می شود. در صورت درمان ریشه دندان و خارج کردن عفونت از دندان، این آبسه های دندانی از بین می روند.

آیا تمام عفونت های دندانی به کیست تبدیل می شوند؟

خیر، معمولا در صورتی که عفونت ها و آبسه های دندانی به مدت طولانی در فک باقی بمانند می توانند باعث ایجاد تغییر در سلول ها شده و کیست دندان را به وجود آورند.

آبسه دندان کودک

کیست دندان در کودکان

دندان های شیری در صورتی که به خوبی درمان ریشه (عصب کشی) نشوند و عفونت در ریشه هایشان باقی بماند، این عفونت می تواند به جوانه دندان دائمی زیرینش منتقل شده و جوانه دندان دائمی به کیست تبدیل شود. به همین جهت، به والدین توصیه می شود که جهت درمان دندان های کودکشان حتما به متخصص دندان پزشکی کودکان مراجعه کرده و از مشکلات بعدی در کودکشان جلوگیری کنند.

اگر کودکان شما بی قرار هستند و یا از دندانپزشکی می ترسند، حتما به بیمارستان تخصصی دندانپزشکی کودکان با متدهای آرام بخشی مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از هزینه ها روی کلینیک دندانپزشکی کودکان کلیک کنید.

درمان کیست دندان

کیست های دندانی به مرور زمان با جذب مایعات، بزرگتر شده و باعث از بین رفتن استخوان فک می شود. به همین علت، باید جهت جلوگیری از تخریب بیشتر استخوان، کیست توسط جراحی خارج شود. در صورت عدم جراحی کیست و درنیاوردن آن، استخوان ضعیف شده و شکننده می شود و همچنین لقی در دندان ها و جا به جایی دندان ها به وجود می آید. بنابراین با جراحی و درمان کیست دندان ، از ایجاد عوارض به وجود آمده جلوگیری کنید.

علت و شدت کیست های درمانی معمولا در تعیین نوع درمان آن ها مورد توجه پزشکان متخصص و جراح قرار می گیرد.

گاهی اوقات یک کیست دندانی کوچک می تواند به کمک یک سری دارو و آنتی بیوتیک های تجویزی یا داروهای ضد التهاب برطرف شود. به کمک این روش های ساده درمانی بدن شما این امکان را دارد تا کیست را به صورت طبیعی و بدون نیاز به درمان های پیچیده و جراحی جذب کند.

کیست های کوچک در نزدیکی خط لثه در دهان افراد و یا نواحی مناسب دیگری در دهان را می توان حتی بدون مسکن ها و مواد بی حس کننده از بین برد. با این حال پزشکان متخصص معمولا سعی می کنند قبل از بریدن این کیست های کوچک ناحیه مربوطه را بی حس کنند.

آبسه دندان، کیست دندان

اما یک کیست بزرگ، دردناک و یا عفونی معمولا به جراحی های دهانی نیاز دارد و پزشکان متخصص به تجویز داروهای معمولی بسنده نمی کنند. البته پزشکان متخصص دهان و دندان این نوع جراحی دهانی را نیز معمولا به صورت عمل سرپایی و خیلی سریع انجام می دهند.

این نوع عمل جراحی در بیشتر اوقات به مسکن ها نیاز دارد تا کل بدن شما را در طول عمر جراحی آرام و در حالت مناسبی نگه دارد. حتی پس از انجام عمل و برداشته شدن کیست باز هم اثر مسکن و آرام بخشی آن در بدن شما باقی می ماند به همین خاطر حتما باید یک همراه شما را به خانه ببرد و از رانندگی کردن تا چند ساعت پس از عمل اجتناب کنید.

پس از این که کیست دهانی در جراحی مربوطه برداشته شد، پزشک متخصص احتمالا یک نسخه از دارو و آنتی بیوتیک ها و همچنین داروهای ضد التهاب و آرام کننده درد را تجویز خواهد کرد. این داروها احتمال بروز عفونت در دهان را پاین آورده و به شما کمک می کنند در دوران نقاهت و بهتر شدن لثه های خود هیچ مشکل و درد خاصی نداشته باشید.

این مطلب ا از دست ندهید: خطرات درمان نشدن کیست دندان

بنابراین بهتر است در صورت داشتن مشکلات دهانی به خصوص کیست های دهانی حتما در اسرع وقت به پزشکان متخصص دهان و دندان در شهر و محل زندگی خود مراجعه کنید تا آن ها با توجه به بزرگی و شدت کیست دهانی شما، راهکار درمانی مناسب اعم از تجویز داروهای مربوطه یا جراحی سرپایی را مشخص کنند.

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

دکتر زینب حسینیان، متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

 

This post is also available in: English

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند روزی بود فکم هی باد میکرد و بادش میخوابید اما اصلا دردی نداره عکس هم که گرفتم گویا کیست نشون میده ولی دندون عصب کشیم مشکلی نداره دکتر گفت باید دندون کشیده بشه ایا درمانی هست ک دندون رو نکشیم
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 5 سال پیش)

   با سلام.در اینموارد معاینه بالینی همراه عکسهای رادیوگرافیک برای تشخیص و طرح درمان لازم است

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من امروز رفتم پیش دکتر هنگام عصب کشی گفت احتمال داره کیست داشته باشی من برات عصب کشی میکنم وای اگه کیست داشته باشی باید بکشی دندون رو،به نظر شما اگه کیست باشه چه مدت بعد متوجه میشم؟و اینکه راه دیگه به جز کشیدن نیست؟
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان پنجشنبه ۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش)

   با سلام.خیلی از موارد با درمان ریشه مطلوب کیست انتهای ریشه هم برطرف خواهد شد.در اینموارد فاکتورهای رادیوگرافیک و بالینی همه باید مورد ارزیابی قرار گیرد تا در نهایت احتمال موفقیت یا شکست در درمان به بیمار توضیح داده شود

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۵ سال دیابت دارم و دندانم خیلی آسیب دیده الان برای روکش ۴ تا دندانم را ۴ روز جراحی کردم خیلی درد دارد طوری ک هر ۱ ساعت ۲ تا مسکن قوی و اسپری بی حسی و شیاف میزارم دندانم انگار لق ودرد شدید دارد دکتر م هم ۲ شنبه هستن چکار کنم
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام.عکسهای رادیو گرافی و معاینه بالینی لازم هست
 • تصویر کاربر مريم یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ٢٧ ساله هستم از سن ١٩ سالگى درگير دندان ٦ بالا سمت چپ هستم اولش دچار پوسيدگى شد تقريبا ١سال بعد از درمان شروع به درد كرد بعد از اون دكتراى مختلف رفتم با وجود اينكه دندانم به عصب رسيده بود نه دكترى تشخيص ميداد نه عكس opg اين مشكل رو نشون ميداد نهايتا به پيشنهاد خودم دكترم عصب كشى كرد دندونم رو و وقتى دندونم رو تراشيد ديد حق با من بوده و دندونم به عصب رسيده بوده اما بازم درد دندونم نيفتاد پيش يه دكتر ديگه رفتم و گفت علائمى از خرابى دندون نمى بينه ولى همچنان دندون من درد ميكنه
  مشكل چيه ؟ آيا كيست دندانى هستش ؟ چرا عكس opg چيزى نشون نميده
  لطفا راهنمايى كنيد
  ممنون
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   علل مختلفی میتونه باشه از جمله وجود کرک یا ترک دندانی ،تحلیل و گیر غذاییfood impaction
 • تصویر کاربر حسام یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من ازعصب کشی دندان می ترسم چکارکنم درد روحس نکنم کمکم کنید دندان های جاوم عصب کشی می خوان منم می ترسم.واگه دندان جلولق باشه درد کنه عصب کشی بشه وبعدپروبعدروکش خوب هست یانه
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان یکشنبه ۱۵ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   با سلام.مراجعه به متخصص عصب کشی در اینموارد کمک قابل توجهی در زمینه نحوه استفاده از بیحسی های تکمیلی و راههای مواجهه با این مشکل میباشد.خیلی اوقات بعد از عصب کشی لقی دندان کاهش میابد البته مشروط بر اینکه لقی ناشی از عفونت ریشه باشد
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.. من چند سال پیش 0ند تا از دندونامو عصب کشی و پر کردم.. ولی دوتا از اونا هر چند ماه یکبار باد میکنه.. به صدرتی که با ورم صورتم میغهمم.. رفتم پیش دندون پزشکم گفت باید بری متخصص ریشه.. حالا من برام سواله اگر این دوتا دندونو کامل بکشم.. دیگه هین کیست ها از بین میرن؟؟
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   باسلام.در صو تیکه دندانها را بکشید همراه آن کیست دندان هم خارج خواهد شد..البته این درمان درستی نیست.و تا حد امکان توصیه به نگهداری و حفظ دندان از طریق عصب کشی مجدد یاهمان ری اندو میشود.
 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده میخواستم بدونم که فردی که دو ماه از مرحله ی اول ایمپلنت یعنی کاشت پین اصلی گذشته باشد و سیگار بکشد چه تاثیری بر روی ایمپلنت می گذارد؟
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام.بهر حال کشیدن سیگار روی روند ترمیم ایمپلنت تاثیر دارد.خصوصا یکماه اول که به شدت توصیه به عدم سیگار کشیدن میشود.ولی در ماه دوم اثر منفی سیگار کشیدن کمتر خواهد شد
 • تصویر کاربر الناز یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم من 18 سالمه و فکم کوچیکه نسبتا و از بچگی فاصله داشتن دندونای جلوم کاری اسون تر از ارتودنسی هست که دائمی و خوبم باشه؟و هزینش چقده حدودا
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   با کامپوزیت ونیر بله .متخصص ترمیمی باید ویزیت کنند راهنمایی دقیق به شما خواهند کرد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من یکماه قبل دندانم را که پوسیده بود با مراجعه به کلنییک سیب همدان توسط خانم دکتر خانلری پر کردم. ولی متاسفانه به یکماه نرسیده دیواره یکرف دندانم شکست و مواد داخلشم تخلیه شد.و الان داخل دندان خالیست. با مراجعه به ۲ دکترای متخصص دندان اعلام کردن که پر کردن و روکش آن به فایدس. برو و بکش. حالا آیا باید حتما دندانم را بکشم؟؟؟ لطفا راهنمایی میخام. تشکر
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام خیلی از اوقات شکستگی طولی تاج همراه با ریشه اتفاق میافتد که بدلیل وسعت شکستگی و رسیدن خط شکستگی به زیر لثه چاره ای جز کشیدن دندان نیست.البته جای نگرانی نیست چون با ایمپلنت قابل جایگزینی میباشد
 • تصویر کاربر داود یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان ۶ پایینم دارای ترمیم وسیع آمالگام هست که در حالت عادی درد ندارد و عکس هم گرفتم عصب دندان سالم هست ولی در مواردی که غذای سفت میخورم درد ناگهانی شدیدی میگیرد الان چند ساله که دارم مراعات میکنم و کمتر با طرف چپ غذا میخورم به نظر شما این دندان را عصب کشی کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر کلینیک دکتر حسینیان یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام بله.چون به مرور پوسیدگی زیر ترمیم پیشرفت خواهد کرد و عفونت شدید ناگهانی خواهد داشت.ضمنا بخاطر وجود ترک های ریز در ساختار دندان هم میتواند علت درد های تیر کشنده باشند که توصیه به درمان هر چه سریعتر هست چون این ترکهای ریز به مرور باعث شکستگی خواهند شد
درحال دریافت اطلاعات